Aligoté

 

Aligoté je název pro středně ranou moštovou odrůdu révy vinné. Aligoté se používá zejména pro výrobu suchých bílých vín. Jedná se o spontánního křížence Pinotu a Gouais blanc.

Aligoté a Burgundsko

Aligoté pochází s největší pravděpodobností z francouzského Burgundska (první písemná zmínka o této odrůdě vína spadá do 18. století). V Burgundsku je aktuálně Aligoté druhou nejčastěji pěstovanou odrůdou révy. V České republice tato odrůdado Státní odrůdové knihy České republiky zapsána není a není ani povolena pro výrobu zemských vín.

Často se uvádí, že odrůda Aligoté dává narozdíl od Chardonnay vína jednodušší, takzvaně plošší či drsnější. Obvykle mívají také kratší životnost. Vyhlášenou oblastí pro pěstování Aligoté je například okolí Bouzeron (Domaine de la Romanée-Conti).

Aligoté pro výrobu nápoje Kir

Aligoté se rovněž využívá pro výrobu nápoje „Kir“ – bílého vína míchaného s likérem z černého rybízu. Nápoj se jmenuje podle někdejšího starosty Dijonu – Félixe Kira, který žil mezi lety 1876 a 1968. Právě on stojí za popularizací tohoto nápoje v období po druhé světové válce.