NOVINKY

 

Restart Radomíra Nepraše aneb Vinařství NEPRAŠ & Co. ve Vinografu

27 Říj 2014

„Restart znamená začít znova. Použít vše, co jsme se předtím naučili, navázat na  úspěchy a poučit se z chyb. Vysázet nové vinice na ještě lepších tratích a ještě pečlivěji pro toto místo vybrat klony révy. Stanovit si ty nejvyšší cíle a neslevit z nich. Žít v souladu s přírodou, porozumět jí, přeměnit její plody v nádherný nápoj - víno. A v neposlední řadě přistoupit k tomu dílu jako když malíř maluje obraz, sochař seká sochu. Být vinohradníkem, vinařem a hlavně tvůrcem.“

Od začátku listopadu nás najdete i ve Vinografu

V tomto duchu se ponese (nejen) akce Vinařství NEPRAŠ & Co. ve  wine baru Vinograf –  dle prestižního ocenění Czech Bar Awards 2014 nejlepšího wine baru u nás. Připravili jsme ji pro vás společně s jeho sommelierkou Klárou Kollárovou a bude probíhat ve dvou rovinách.

Ondřej Veselý a Radomír Nepraš osobně představí bílá vína ročníku 2013

V pondělí 3. listopadu od  18:30 bude probíhat akce s názvem Restart Radomíra Nepraše, na kterou vás rovněž srdečně zveme. Kromě vín z novodobé historie našeho vinařství (tj. Ryzlinku vlašského, Pinot Gris a Chardonnay 2013) budou představeny pro porovnání také s dalšími vzorky a vína 2013 budou dopněna o čerstvou rybu z táborských sádek upravenou na másle. Budeme tak debatovat nejen o vínech samotných, ale také o tom, které z nich bude tuto sladkovodní rybu nejlépe doplňovat. Na tuto akci ve Vinografu si můžete rezervovat místa přímo na webu vinografu ZDE.

Skvělou zprávou je, že naše vína budete moci přímo ve Vinografu ochutnat i v případě, že se na večerní degustaci nedostanete. Naše bílá vína ročníku 2013 – Ryzlink vlašský, Pinot gris a Chardonnay, totiž zůstanou v dlouhodobé nabídce Vinografu. Se začátkem listopadu se tedy rozhodně nezapomeňte stavit na skleničku!


Oficiální text akce:


Restart Radomíra Nepraše

Když se Radomír Nepraš v roce 1998 rozhodoval, zda bude pokračovat v práci památkového architekta nebo vstoupí na neznámou půdu práce profesionálního vinaře, nebylo to lehké. V té době zrovna dokončoval práci na dnes notoricky známých projektech – Národní vinařské centrum a Salon vín České republiky. Ty již byly připraveny k realizaci a bylo zřejmé, že pro jejich rozjezd bude jeho další účast nezbytná.

Radomír Nepraš, prodej vinařství REISTEN a založení rodinného Vinařství NEPRAŠ & Co.

Příprava projektů Národního vinařského centra a Salonu vín České republiky byla výsledkem intenzivního desetiletého sledování vývoje vinařské kultury v Evropě a navazování kontaktů s vinařskou komunitou. To a v neposlední řadě také studijní pobyty ve Francii bylo hlavním důvodem, proč i v dalším pracovním a prakticky i osobním životě Radomíra Nepraše zvítězilo vinařství. V roce 1999 tedy se dvěma společníky založil vinařství REISTEN, které se poměrně rychle usadilo mezi elitou moravského vinařství. Po prodeji Reistenu v roce 2012 s rodinou pak založil rodinné Vinařství NEPRAŠ & Co., které momentálně uvádí na trh první ročník vín.

Nejen o trati U Božích muk a filozofii nového vinařství

Co ho k tomu vedlo a jak těžké bylo rozhodování o tomto závažném kroku? Jakou roli hrálo to, že jeho nevlastní syn Ondřej Veselý mezitím vystudoval vinařství na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně, na univerzitě v Geisenheimu a stal se uznávaným enologem? Jak se vyrovnal se ztrátou vlivu na milovanou vinici U Božích muk a co očekává od rozjezdu nového vinařství? Změnila se jeho filozofie a z jakých vinic vlastně bude rodinné Vinařství NEPRAŠ & Co. produkovat víno? To a jistě mnoho dalších konsekvencí tohoto tématu vyplyne z diskuze.

Co budete moci ochutnat ve Vinografu

Vinařství NEPRAŠ & Co. představí svá první vína ročníku 2013 a k nim nabídne pohled na možnost jejich vývojového potenciálu – a to díky srovnání s víny, která Radomír Nepraš s Ondřejem Veselým společně vyrobili v předchozích letech.

Při degustaci tedy budou představena vína Ryzlink vlašský 2013, Pinot gris 2013, Chardonnay 2013.

Akce se zúčastní trio Radomír Nepraš, enolog Ondřej Veselý a Ludmila Nepraš Veselá.